Blog

Wodociągi w Polsce

Publikacje poświęcone historii polskich przedsiębiorstw wodociągowych

Pierwsze wodociągi w Polsce powstały w miastach, które miały rozwinięte systemy miejskie już w okresie średniowiecza i renesansu. Jednymi z pierwszych polskich miast, które zdecydowały się na budowę wodociągów były Kraków, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Wrocław. Pierwsze sieci wodociągowe w Polsce zaczęły powstawać w XIX wieku, głównie w miastach, w związku z procesem industrializacji i wzrostem świadomości sanitarno-higienicznej. Rozwój wodociągów szedł w parze z postępem technicznym i urbanizacją, a budowa wodociągów była ważnym elementem poprawy warunków życia mieszkańców miast. Przez kolejne dziesięciolecia systemy wodociągowe były modernizowane i rozbudowywane, aby sprostać zwiększającym się potrzebom ludności.

Pijałki do wody

Pijałki, butelki, poidełka, pamiątki z miejscowości uzdrowiskowych

Pijałki (kubki) uzdrowiskowe do picia wody to naczynia, które były dostępne w uzdrowiskach i sanatoriach oferujących wody lecznicze. Typowy kubek uzdrowiskowy jest wykonany z materiałów, które nie reagują chemicznie z zawartością wód leczniczych. Kubki te często były ozdobione logiem uzdrowiska, nazwą miejscowości lub innymi elementami charakterystycznymi dla danego miejsca. Pijadełka ułatwiały pacjentom korzystanie z wód leczniczych, które miały być spożywane w określonych ilościach i według określonych zaleceń.

Woda uzdrowiskowa zawiera różne minerały, pierwiastki śladowe lub gaz, które przypisuje się potencjalnym korzyściom zdrowotnym. Pijałki i kubki uzdrowiskowe to jeden z elementów atmosfery uzdrowiska, a ich używanie to część rytuału związanego z leczeniem wodami uzdrowiskowymi.

Inne

Pocztówki

Pocztówki przedstawiające miejsca i obiekty związane z wodą (fontanny, tamy i zapory, rzeki, kanały, wieże ciśnień, akwedutky), pocztówki reklamowe oraz rocznicowe przedsiębiorstw wodociągowych.